Sunday, October 20, 2019

Club Championships 2019

Congratulations to our new Club Champions.  The results are in.  Remember, only the points from your best throw, best run and long jump are included in the total.

Over 100 athletes took part in a very closely fought competition.  There was a tie for 3rd place in the U11 Boys category and the difference between 2nd and 3rd place in the U15 girls category was a single point.

Medals and trophies will be awarded at the Club Awards Night at the end of November. 

Our medal winners from the U11 Girls are:

Firstname

Surname

Age Group

Track Points

Jump Points

Throw Points

Total Points

ANEESAH

OUBACHA

Under 11 Female

235

224

227

686

HOLLY

ROWBOTHAM

Under 11 Female

235

240

200

675

AUTUMN

HUNTER

Under 11 Female

237

210

195

642

The full results are at this link.

 

Our medal winners from the U11 Boys are:

Firstname

Surname

Age Group

Track Points

Jump Points

Throw Points

Total Points

NATHAN

BROWN

Under 11 Male

251

253

258

762

ANDREW

BAIN

Under 11 Male

246

245

251

742

RHUAIRID

LAING

Under 11 Male

240

235

217

692

HENRY

MOOGAN-SHARRATT

Under 11 Male

228

215

249

692

The full results are at this link.

 

Our medal winners from the U13 Girls are:

Firstname

Surname

Age Group

Track Points

Jump Points

Throw Points

Total Points

Zoe

Douglas

Under 13 Female

278

273

182

733

Lucy

Carr

Under 13 Female

247

278

169

694

Zoe

Loughrey

Under 13 Female

210

248

214

672

The full results are at this link.

 

Our medal winners from the U13 Boys:

Firstname

Surname

Age Group

Track Points

Jump Points

Throw Points

Total Points

Aaron

Watt

Under 13 Male

241

226

147

614

Cameron

Borthwick

Under 13 Male

237

192

162

591

Magnus

Bryce

Under 13 Male

258

203

103

564

The full results are at this link.

 

Our medal winners from the U15 Girls are:

Firstname

Surname

Age Group

Track Points

Jump Points

Throw Points

Total Points

Catriona

Scott

Under 15 Female

291

229

372

892

Lara

Storrie

Under 15 Female

247

260

294

801

Beth

Bushell

Under 15 Female

260

254

286

800

 The full results are at this link.

 

Our medal winners from the U15 Boys are:

Firstname

Surname

Age Group

Track Points

Jump Points

Throw Points

Total Points

Connor

Mcnally

Under 15 Male

391

488

329

1208

Sean

Livingstone

Under 15 Male

283

240

377

900

Callum

Paterson

Under 15 Male

290

258

343

891

The full results are at this link.

 

Our medal winners from the U17 Women are at this link:

Firstname

Surname

Age Group

Track Points

Jump Points

Throw Points

Total Points

Haley

Elliott

Under 17 Female

229

259

247

735

Niav

Douglas

Under 17 Female

192

228

246

666

Lyra

Tonner

Under 17 Female

137

170

156

463

The full results are at this link:

 

Our medal winners from the U17 Men are:

Firstname

Surname

Age Group

Track Points

Jump Points

Throw Points

Total Points

Adam

Hannah

Under 17 Male

300

499

445

1244

Luke

Johnston

Under 17 Male

391

383

401

1175

Jamie

O'Connor

Under 17 Male

286

274

0

560

The full results are at this link.

 

Our medal winners from the Junior Disability Group are:

Firstname Surname Age Group Track Points Jump Points Throw Points Total Points
Gregory Gontor Under 17 Male 276 225 236 737
David Keegan Under 15 Male 241 229 230 700
Michael Baillie Under 20 Male 241 154 103 498

The full results are at this link.

Our medal winners from the Senior Disability Group are:

Firstname Surname Age Group Track Points Jump Points Throw Points Total Points
Andrew Larter Senior Male 223.2 293.6 270.4 787.2
Sean McCormick Senior Male 256 0 356 612
David Mott Senior Male 161.6 188 203.2 552.8

 The full results are at this link.

 Our medal winners from the Race Running Group are:

  First name Last Name Age Group 60m time 100m time Club Throw
Senior Champion LAUREN GALLAGHER RR 17.1 27.3 3.52
Junior Champion MICHAEL JOHNSTON RR 25.7 38.9 1.51

All of the results from all athletes are listed here in alphabetical order.

 

 

Scottish Club Champions 2019

In this years Event Specific Series, based on performances in National Championships, District Championships and selected Open Graded events, Victoria Park finished top in the following categories.

Senior Throws, U17 Throws, U17 Jumps, U15 Jumps and U13 Throws.

We finished 3rd in the overall Club category and 2nd in the Performance category.

We were the top performing club in the country for Throws, 2nd for Sprints/Hurdles and 3rd for Jumps.

In recognition of our success, we’ve been authorised to display the below logo’s on our website for the next year.

Well done once again to everyone who contributed towards our success over the last year.

The full stats are available at this link: https://www.scottishathletics.org.uk/…/event-specific-seri…/

Club Championships 2019

Our Junior Club Championships will be held on Sunday the 8th of September at Scotstoun Stadium and everyone is invited.

The competition will start at 12 noon and the last event should be over by 4pm.

Events for the Age Groups:

U11 Girls & Boys – 60m – 600m – Long Jump – Cricket Ball Throw

U13 Girls & Boys – 100m – 800m – Long Jump – Shot Put - Javelin

U15 Girls & Boys – 100m – 800m – Long Jump – Shot Put - Javelin

U17 Girls & Boys – 100m – 800m – Long Jump – Shot Put - Javelin

Disability Group – 100m – 800m – Long Jump – Shot Put – Javelin

Race Runners – 100m -60m – 30m – Club Throwing

We’ll be using Scottish Athletics Thistle Award tables to calculate the points to award for each performance.

Each athlete will compete in the run of their choice (or both), the throw of their choice and the long jump.  A numeric score will be recorded for your best run, your best throw and your long jump.  The total points awarded will decide who gets the club championship medals and trophies at this year’s awards night (November).

Medals will be awarded for 1st, 2nd and 3rd place in each age group.  There will also be trophies awarded for the best overall performance on the track, in throws and in long jump.

 

The Club Championship is only open to current members.

Declarations will be open from 11am on the Club Deck at Scotstoun.

Events will start at 12 noon prompt  - BE READY & WARMED UP.

 

Because of the large numbers involved, we would be grateful for the assistance of any parents, coaches and officials. We will require helpers to act as time keepers, distance measuring, throws retrievers and sand rakers.

Please contact This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. if you are available to help out, thanks.

We’re sorry for the lack of notice this year as we’ve been waiting on decisions around access due to the construction of the Warriors temporary stands.

Regards

Gordon Innes

Club Manager - 07983360804

 

Throws Grand Prix

There was a good turnout of Victoria Park athletes at the Throws Grand Prix on the 25th of May.  This was the first of three meetings at Craigswood Stadium in Livingston.

Izzie Cooke (U15) had her first measured throw in the 500g javelin where she achieved a distance of 20.28m.  She followed that with a distance of 15.77m with the 1k discus.

Haley Elliot (U17), with only her second competition of the year advanced her pb with the 1k discus to 27.26m.

Calah Rowley (U13) increased her pb with the 0.75k discus to 19.59m.  She also threw the 2.72k shot 5.27m.

Adrianna Sharpe(U13) took part in her first competitive event and although she didn’t match her recent performances in training, she did achieve a distance of 0.75m.

Holly Hailstone (U13) was a little short of her best but still managed an excellent 19.74m in the 400g javelin.  She also took part in her first discus event where she achieved a distance of 17.35m with the 0.75k discus.

Claire Cameron (W60) had a busy day, she achieved a distance of 25.90m with the 1k discus, 9.33m with the 3k shot and 25.84m with the hammer.

Hayley Berry (U17) was also throwing the 1k discus and achieved a distance of 33.99m.  She followed that up with a new pb the following day at Carlisle in the Youth Development League with a distance of 37.80m.  Haley also achieved a distance of 11.26m with the 3k shot.

Lucy Gardner (U17) was below her usual standards in the discus with a throw of 29.94m but she also remedied this the following day with a pb of 32.71 at Carlisle in the Youth Development League.

Lauren Mathieson (U13) made her debut in this competition with a discus throw of 16.51m.

Katie Ord (SW) had a best throw on the day of 45.24m with the 4k hammer.

The next Throws Grand Prix is at the same venue on Saturday the 27th of July.  Online entries can be made at this link. The closing date for entries is the 18th of July.