Friday, February 23, 2018

Scottish Masters Cross Country

Dean Castle Country Park, Kilmarnock was the venue on Saturday 3rd February for the Scottish Masters Cross Country championship for athletes aged 40+.

Five of our athletes bravely tackled what was an extremely challenging course with the mud, steep hills and obstacles combining to provide a real test of their strength and endurance.

Peter Jardine (Vet 50) was 16th out of 84 in his age category and 86th overall out of 237 finishers. Tom Ord (Vet 60) was 160th, Duncan Thompson (Vet 45) 165th and Sandy Gardner (Vet 45) 210th.

In the female’s race, Louise Gibson (Vet 45) finished 12th in her age category and 42nd overall in a field of 106 finishers.

For those Masters who did not fancy the outdoors, the Emirates Indoor arena was the venue on Sunday 4th February for the Scottish Masters Indoor championships for athletes aged 35+.

Lisa Doyle (Vet 35) was 1st in the 400m (61.18) and 1st in the 200m (27.73), Claire Thompson (Vet 40) was 2nd in the 800m (2.39.19) and Mhairi Porterfield (Vet 35) was 1st in the shot (13.15m)

Well done to everyone who competed at the weekend.

 

Ralph Connolly

Edinburgh Cross Country

The Great Edinburgh Cross Country was held in Holyrood Park on Saturday 13th January 2018 in dry weather.  Well done to all VP-Glasgow athletes who took part and I hope that they enjoyed the experience as much as I did watching them on TV from my comfy couch!!.

Their performances are noted below.

 

U13 Girls Inter Districts

Valencia Wright was 2nd in a time of 11.43

Sophie Sinclair was 15th in a time of 12.41

Beth Bushell was 34th in a time of 13.23

Valencia and Sophie were part of the West Team who were 2nd.

 

U13 Boys Inter Districts

Fraser Gilmour was 13th in a time of 11.31 and was also part of the West Team who were 2nd.

David Kirkpatrick was 19th in a time of 11.40

Russell Barnett was 21st in a time of 11.47

 

U15 Girls Inter Districts

Isla Britton was 8th in a time of 16.00 and was also part of the West Team who were 2nd.

JoJo Littlefield was 21st in a time of 16.51

Team Relay 4 x 1K

 

U15 Boys inter Districts

Callum Byrne was 43rd in a time of 15.52

 

Senior and Junior Women Inter District

Gillian Black was 21st in a time of 24.12 and was also part of the Scottish Students Team who were  4th.

Stephanie Lawrie was 42nd in a time of 25.22

 

Senior and Junior Men Inter District

Kieron Rafferty was 31st in a time of 28.04 and was also part of the West Team who were 4th.

 

International Team Relay – 4 x 1K

Mhairi Hendry and Philippa Millage were part of the Scottish Team “B” who came 6th in a time of 12.02.

 

Linda Innes

West District Cross Country

Lindsays West District Cross Country Championships were held on Saturday 9th December at Irvine Moor Racecourse.  Weather can only be described as ‘Baltic’!  Well done to all athletes who competed in such cold conditions.  Performances of note are listed below and full results can be found on the Scottish Athletics website.Valencia Wright

U13G

Gold medal won by Valencia Wright for her fine individual performance of 12.22.

Silver medal won by our U13G team which consisted of Valencia Wright (1st – 12.22), Sophie Sinclair (4th – 13.22) and Beth Bushell (11th – 13.56)

U13B

Bronze medal won by Fraser Gilmour for his performance of 11.59.

Silver medal won by our U13B team which consisted of Fraser Gilmour (3rd – 11.59), David Kirkpatrick (4th – 12.24) and Jake Speirs (17th – 12.57)

U15G

Our U15G team took 7th place – Team consisted of JoJo Littlefield (12th – 16.21), Roisin Cameron Coyle (36th – 17.31) and Jenna Little (44th – 18.10)

U15B

Our U15B team took 4th place – Team consisted of Callum Byrne (5th – 14.19), Devan Miller (15th – 14.54) and Blayne Wright (19th – 14.59)

U20W

Gold medal won by Holly Little for her individual performance of 20.20.

 

Sen/Masters Women

Our Sen/Masters team took 7th place -Team consisted of Steph Lawrie (10th – 26.54), Becky Dunphy (38th – 29.41), Donna Finlayson (39th – 29.43) and Julie Barnett (44th – 30.

 

Masters Men

Our Masters Men team took 14th place – Team consisted of Peter Jardine (53rd – 41.19), Duncan Thomson (75th – 43.25) and Tom Ord (85th – 44.23)

 

Linda Innes

Dunbartonshire Cross Country

The Dunbartonshire AAA Cross Country Championships took place in very wintry conditions within Balloch Castle Country Park.  Very well done to all VP-Glasgow athletes who took part despite the weather.  We hope that you all appreciated the shelter of our new tent.  Performances of note (many and impressive!) are listed below.

U11B

1st team winning Gold consisted of Reece Hamilton - 05.42 (1st individual - Gold), Kyle Flockhart – 05.43 (2nd individual - Silver) and Lewis Hill – 06.19.Reece Hamilton

U11G

1st team winning Gold consisted of Zoe Wilson – 06.07 (1st individual - Gold), Cara Kirkwood – 06.09 (2nd individual - Silver) and Orla Stewart – 06.17 (3rd individual - Bronze)

U13B

1st team winning Gold consisted of Fraser Gilmour – 09.42 (1st individual – Gold), David Kirkpatrick – 09.57 (2nd individual – Silver) and Saul McGlennan – 10.06 (3rd individual – Bronze).

I must also mention that the U13Bs took up the following placings…

Finlay Waters -10.27 (4th), Callum Paterson – 10.32 (5th), Eoghan Connelly – 10.32 (6th), Robert Philips – 11.22 (8th), Louis Sharp – 11.29 (9th) and Oscar Moogan-Sharratt – 12.00 (12th).

U13G

Sophie Sinclair was 1st individual – Gold in a time of 10.57Fraser Gilmour

Amy Byrne was 5th individual in a time of 12.46

U15B

Devan Miller was 2nd individual – Silver - in a time of 20.51

Calum Byrne was 3rd individual – Bronze - in a time of 21.11

U15G

Rhian Callan was 2nd individual – Silver - in a time of 24.03

Roisin Cameron-Coyle was 5th individual in a time of 26.08

U17M

Fergus Blyth was 2nd individual – Silver - in a time of 21.08

U17W

Emma Gilmour was 3rd individual – Bronze - in a time of 26.52Rhian Callan

Senior Women

2nd team winning Silver consisted of Steph Lawrie – 28.36 (2nd individual – Silver), Emma Matheson – 30.38 and Donna Finlayson – 31.33

Veteran Men

Peter Jardine was 34th individual in a time of 41.02

Duncan Thomson was 41st individual in a time of 43.01

Over 60M

Andy Law was 3rd individual in a time of 29.06

Tom Ord was 4th individual in a time of 30.55

 

 Linda Innes