Monday, July 23, 2018

CSSAL Match 1

Match 1 of the CSSAL, Division 1 was held on Sunday 28th May at Kilmarnock.  Well done to all athletes who competed, often in events which would not always be their choice.  We were placed 6th on the day.  Performances of note are listed below.

U11G

Cara Kirkwood was 3rd “A” in the Long Jump with a distance of 3.49m.

Rachel Hughes was 2nd “B” in the Long Jump with a distance of 3.22m.

U13B

Connor McNally was 3rd “A” in the 100m with a time of 13.65s and 1st “A” in the Long Jump with distance of 4.77m.

Jamie McKeever was 3rd “B” in the Long Jump with a distance of 3.64m.

Cameron Weir was 2nd “A” in the Javelin with a throw of 22.95m.

The 4 x 100m Relay team was 3rd with a time of 57.70s.

U13G

Evie Greig was 1st “A” in the 100m with a time of 13.72s;  1st “A” in the High Jump with a height of 1.53m;  1st “B” in the Long Jump with a distance of 4.12m.

Catriona Scott was 1st “B” in the 100m with a time of 14m .52s and 1st “B” in the High Jump with a height of 1.50m.

Holly Kirkwood was 1st “A” in the Long Jump with a distance of 4.58m.

 

Holly Kirkwood was 1st “A” in the 800m with a time of 2:31.23.

Sophie Sinclair was 2nd “B” in the 800m with a time of 2:41.0s.

The 4 x 100m Relay team was 1st in a time of 55.93s.

U15B

Ben Chatham was 1st “A” in the Discus with a throw of 25.28m.

The 4 x 100m Relay team was 2nd with a time of 51.53s.

U15G

Emily Corrigan was 1st “A” in the 100m with a time of 13.83s.

Skye Turner was 1st “B” in the 100m with a time of 13.71s.

Abbey Orr was 1st “A” in the High Jump with a height of 1.61m.

Ellie Davidson was 1st “B” in the High Jump with a height of 1.44m.

Lucy Gardner was 3rd “A” in the Javelin with a throw of 22.10m.

The 4 x 100m Relay team was 1st in a time of 53.39s.

U17M

Lewis Grimmer was 3rd “A” in the 400m with a time of 54.44s.

Blane Jones was 1st “A” in the Shot Putt with a throw of 8.61m and 1st “A” in Discus with a throw of 27.62m.

The 4 x 100m Relay team was 3rd with a time of 48.71s.

Senior Men

Steven Bryce was 3rd “A” in the 800m with a time of 2:05.01.

Senior Women

Jade Nimmo was 1st “A” in the 100m with a time of 12.65s:  1st “B” in the Javelin with a throw of 28.44m;  1st “A” in the Shot Putt with a throw of 10.14m.

Charlotte Steele was 1st “A” in the Javelin with a throw of 33.20m.

Masters Men

Craig Clark was 3rd “A” in the 100m with a time of 13.02s.

Masters Women

Lisa Doyle was 2nd “A” in the 100m with a time of 14.20s;  1st “A” in the 800m with a time of 2:26.87;  2nd “B” in the Shot Putt with a throw of 6.50m.

Julie Barnett was 1st “B” in the 100m with a time of 16.75s and 2nd “A” in the 800m with a time of 2:53.50.

 

Linda Innes