Monday, July 23, 2018

CSSAL - Match 1

CSSAL – Match 1, Kilmarnock, Sunday 17th May 2015

The first match of the CSSAL was held at an extremely wet and cold Kilmarnock Stadium. Many thanks to all athletes, Officials, Team Managers, parents and helpers who braved the weather.  You all deserve a medal! Many thanks go to Catherine Wynne and Sharon Turner for assisting with Field Officiating and Admin duties at short notice.  There were several notable performances from VP-Glasgow athletes, amongst which were the following.

U11G:   600m – Catriona Scott was 1st A (1.59.83s) with Beth Bushell 1st B (2.09.80s)

                Long Jump – Catriona Scott was 1st A (3.49m) with Niamh Finnieston 1st B (2.96m)

U11B:    80m – Connor McNally was 1st A (12.28s)

                600m – Russell Barnett was 2nd A (1.58.73s) with Fraser Gilmour 2nd B (2.00.27s)

U13G:  800m – Rhian Callan was 2nd A (2.37.15s) with Jojo Littlefield 1st B (2.45.95s)

U15G:   800m – Adrienne Murray was 2nd B (2.26.64s) with Amy Bissett 1st B (2.27.81s)

U15B:    100m - Daniel Reda was 2nd A (12.91s)

                Discus – Ruaraidh Scott-Brown was 1st A (22.89m) with Daniel Reda 3rd B (17.98m)

                Javelin - Ruaraidh Scott-Brown was 1st A (33.82m) with Mark Sullivan 1st B (24.37m)

U17W:  Javelin – Charlotte Steele was 1st A (35.38m) with Holly Little 2nd B (15.18m)

U17M:  100m – Liam Wynne was 2nd A (12.26s)

                Long Jump – Liam Wynne was 1st A (6.32m – new PB) with Nathan Welsh 2nd B (4.23m)

                High jump – Liam Wynne was 1st A (1.75m) with James Stewart 1st B (1.75m)

Masters Women:             800m – Suzanne Gilmour was 1st A (2.37.19s)

Sen Men:                            3000m – Martin Hayes was 1st A (9.06.34s)

                                                800m – Martin Hayes was 1st A (2.00.93s) with Steven Bryce 1st B (2.07.85s)

                                                100m – Patrick Clark was 1st B (12.24s)

 

Well done to all athletes who competed.

 

Linda Innes

Youth Development League

Youth Development League, Match 1, Kilmarnock, Sunday 3rdmay 2015

The first match of the YDL was held at Kilmarnock on what turned out to be a very wet day.  The total scores at the end of the match saw us lying in 2ndposition with 502 points to Ayr Seaforth’s 1stposition with 579 points.  There were several notable performances  from VP-Glasgow athletes, amongst which were the following.

Our U15 Boys had a particularly good day and contributed greatly to our points total.  Very impressive, boys!

U15B:    100m – Jamie Stephenson was 1stA (12.28s) with Euan Brady 1stB (12.47s)

                200m – Cameron McKnight was 1stA (25.36s) with Daniel Reda 1stB (25.04s)

                300m – Eoin Gerrie was 1stA (40.59s) with Euan Brady 1stB (43.15s)

                800m – Tom Connolly was 1stB (2.22.01s)

                80mH – Gavin Wilson was 2ndA (15.31s) with Aaron Belkevitz 1stB (15.53s)

                Discus – Ruairidh Scott-Brown was 2nd A (23.69m) with Mark Sullivan 1stB (19.19m)

                Hammer – Mark Sullivan was 1stA (17.14m)

                Javelin - Ruairidh Scott-Brown was 1stA (37.92m) with Mark Sullivan 1stB (23.80m)

                Shot Putt – Daniel Reda was 2ndA (9.12m) with Cameron McKnight 1stB (8.30m)

                4 x 100m Relay – Team was 1stconsisting of Jamie Stephenson, Cameron McKnight, Euan

                Brady and Daniel Reda.

U15G:   Javelin – Alice Baxendale was 2ndA (20.26m) with Monica Blair 1stB (16.05m)

                Discus - Alice Baxendale was 2ndA (23.07m) with Grace Thompson 1stB (19.63m)

                Hammer – Grace Thompson was 2ndA (16.56m)

                Shot Putt - Alice Baxendale was 3rdA (8.13m) with Amy Bissett 1stB (6.17m)

                Long Jump – Emma Scott was 1stA (4.48m) with Mairead Connolly 1stB (4.25m)

                100m – Emma Scott was 3rdA (13.98s) with Monica Blair 2ndB (14.18s)

                300m – Amy Bissett was 3rdA (47.12s) with Eve Davidson 2ndB (46.98s)

                800m – Adrienne Murray was 3rdA (2.29.40s) with Emma Gilmour 1stB (2.33.08s)

U13G:   150m – Skye Turner was 2ndA (21.68s)

                1200m – Rhian Callan was 1stA (4.12.49s) with Estere Sudmale 2ndB (4.22.22s)

U17W:  80mH and 100m – Catriona Cuthbert was 1stA in both (12.60s and 12.83s respectively)

                800m – Lucy Cairns was 1stA (2.25.01s) with Jennifer Lewis 1stB (2.30.08s)

                Hammer – Robyn Connolly was 1stA (33.83m)

U17M:  100m – Liam Wynne was 2ndA (11.75s) with Andrew O’Donnell 1stB (12.30s)

                1500m – Lewis Priest was 2ndA (4.25.35s) with Charlie Milarvie 1stB (4.47.89s)

                High Jump – James Stewart was 1stA (1.76m) with Liam Wynne 1stB (1.76m)

 

Well done to all athletes who competed on the day.

Linda Innes


 

Scottish Athletic League - Match 1

GREAT START BY SENIOR MEN TO SCOTTISH LEAGUE SEASON 2015

The club made the best possible start on its return to Division 1 of the Scottish Athletic League at Grangemouth on 10 May, winning a closely fought match in the 8-club league with 290 pts, ahead of Aberdeen, 283 and champions Central 267. We surprised everyone, including ourselves and our delighted supporters. This is only the second time since the League was re-formed way back in 1972 that we have won a division 1 match.

All 15 of our competitors deserve credit for the victory, at times doubling up to secure vital points. Six were competing for us for the first time in this league. Pride of place goes to Alec Thomas, convincing winner of the 100m and 200m and star of our two winning relay teams, who led of in the 4x100 and stormed effortlessly from 4th to 1st on leg 3 of the 4x400 - a lead which Robbie Barr held doggedly, despite the threat from Kilbarchan, to round off a successful day on a high note.

We had 9 under 20s and one under 17 in the team, which is a real encouragement for the future. We still had a few gaps, mainly in middle distance, which we hope to plug as the season goes by. The next meeting in Inverness on 14 June is a challenge to which we must rise if we wish to continue our progress. 

Full results from Grangemouth:

100m, 1st A Alec Thomas 11.24 (-4.2), 1st B Kade Thomas 11.24 (-1.7); 200m, 1st A Alec Thomas 22.19 (-1.9), 2nd B Kade Thomas 23.09 (-0.2); 400m, 3rd A David Martin 49.17, 3rd B Robbie Barr 51.17; 800m 5th A Allan Ramsay 1:58.85; 1500m, 5th A Martin Hayes 4:05.57, 3rd B Allan Ramsay 4:18.48; 3,000m S'chase, 2nd A Martin Hayes 9:47.88; 400m Hdls, 1st A Paddy Clark 57.97, 1st B Iain Wilson 62.44; Long Jump, 4th A David Wilson 5.69m (+1.4), 4th B Liam Wynne 5.32m (-2.0); Triple Jump 5th A David Wilson 11.88m, 3rd B Ben Chan 11.01m; High Jump, 2nd A Marcus Morton 1.90m, 1st B Liam Wynne 1.65m; Shot, 3rd A Paul Wishart 11.57m; 3rd B Gerry Farrell 9.39m; Discus, 5th A Gerry Farrell 29.97m, 2nd B Paul Wishart 29.28m; Hammer, 5th A Paul Wishart 33.94m, 3rd B Gerry Farrell 30.37m; Javelin, 8th A Martin Hayes 29.26m; 4x100m, 1st 44.41(Alec Thomas, David Clark, David Wilson, Paddy Clark); 4x400m, 1st 3:26.48 (Iain Wilson 54.14, Paddy Clark 52.56, Alec Thomas 49.43, Robbie Barr 50.35); Guest 100m, 1st David Clark 11.69 (-3.9) 

Hugh Stevenson, Men's Team Manager

Scottish Womens League 2015

Scottish Women’s League, Match 1, On 26th April 2015 At Meadowbank

It was a cold windy day at Meadowbank for the first Scottish Women’s League match.  Exams and conflicting events affected the number of athletes available and it was a small team that travelled through to Edinburgh however everyone pulled together to cover as many events as possible so we could maximise our points.

In the U13s there were good performances by Grace and Rhian in the 100m (14.42/15.26), Rhian and Niamh in the 800m (2:36.87/2:42.83).  Along with Nicole, Skye and Jennifer they covered a lot of events to try to score as many points as possible. The relay team was particularly unlucky to finish fifth in 1:00.12 in a close race

The U15 team saw excellent performances by Alice who won the A Discus with 26.20m and was third in the A Shot Putt with 8.30.  Rebecca took third in the B 200m in in 27.57 with Adrienne second in the B 800m with 2:31.32  .  They were backed by strong performances from Eve, Monica, Amy, Emma, Beth, Jade and Cara who deserves a special mention for bravely stepping  up to A string 75mH when Jade had to pull out after her 100m. 

In the U17 good points were scored by Regan with third in the A 300m in 43.45 and Charlotte in the A Discus with 30.83m.  They were ably supported by Emily, Roseanna and Jennifer and together they covered multiple events.

The Senior team was a bit low on numbers because of exams and the Scottish Unis the previous day.  Notable performances came from Claire who was first in the B  Discus with 28.12m, Katie third in the  A Shot with 10.28m and Steph who was second in the 1500m with a new PB of 4:47.65. They, along with Sophie, Jane and Katie, covered a lot of events to try to get points for the team.

Thanks must go to the Team Managers and officials: Jan, Lynn, Theresa, Donald and Anne with special thanks to Jennifer and Sharon for helping out with team management on the day.

Despite a great effort from everyone, we finished in eighth place but hopefully by the next match with the exams over and the weather better, we can field a bigger team and finish a lot higher.

 

Sandra Branney