Monday, December 17, 2018

West District Championships

The Scottish Athletics West District Championships took place at a very warm and sunny (if at times rather windy) Kilmarnock Stadium on Saturday 12th and Sunday 13th May 2018.  VP-Glasgow were very well represented and, in total, there were 64 medals won by our athletes and 5 Championship Records.  Well done to all who competed.  Performances of note are listed below.

 

U13G

Jenna Hilditch won Gold in the 70m Hurdles with a time of 11.92s (Championship Record) and Gold in the 200m with a time of 27.68s.

Meghan Porterfield won Gold in the Shot Putt with a throw of 11.22m (Championship Record) and Gold in the Discus with a throw of 29.77m (Championship Record)

Sophie Sinclair won Silver in the 1500m with a time of 5:19.81s.

Holly Hailstone won Bronze in the Javelin with a throw of 16.58m.

 

U13B

Brodie Wright won Bronze in the 75m Hurdles with a time of 14.01s.

David Kirkpatrick won Bronze in the 1500m with a time of 5:02.32s.

 

U15G

Ellie Davidson won Gold in the 75m Hurdles with a time of 11.75s and Silver in the High Jump with a height of 1.64m.

Beth Bushell won Bronze in the 800m with a time of 2:26.28s.

Evie Greig won Silver in the 100m with a time of 13.34s and Silver in the 200m with a time of 27.15s

Catriona Scott won Bronze in the 300m with a time of 45.31s.

Abbey Orr won Gold in the Long Jump with a jump of 5.20m and Gold in the High Jump with a height of 1.64m.

Holly Kirkwood won Silver in the Long Jump with a jump of 4.83m and Gold in the Triple Jump with a jump of 9.61m.

Valencia Wright won Gold in the 1500m with a time of 4:48.65s.

 

U15B

Ben Chatham won Gold in the 80m Hurdles with a time of 11.88s (Championship Record) and Gold in the Long Jump with a jump of 5.60m.

George Harrand won Gold in the 100m with a time of 12.18s; Bronze in the 300m with a time of 40.32s and Silver in the 200m with a time of 25.09s.

 

U17W

Kiera Maxwell won Bronze in the Javelin with a throw of 21.85s.

Grace Thompson won Silver in the High Jump with a height of 1.42m and Bronze in the Discus with a throw of 28.38m.

Morgan MacDougall won Silver in the Pole Vault with a height of 2.60m.

Cara McCauley won Bronze in the Pole Vault with a height of 2.50m.

Alice Baxendale won Bronze in the Shot Putt with a throw of 10.50m and Gold in the Discus with a throw of 36.47m.

Shannon Waldron won Gold in the Hammer with a throw of 50.80m (Championship Record).

 

U17M

Jamie Stevenson won Gold in the 100m with a time of 11.21s.

Sol Stewart won Bronze in the 100m with a time of 11.47s and Bronze in the 200m with a time of 23.45s.

Ross Whitelaw won Silver in the 400m with a time of 51.51s and Gold in the 800m with a time of 2:01.67s.

 

U20W

Holly Little won Silver in the 800m with a time of 2:16.83s.

Jade Henry won Gold in the 100m with a time of 12.27s.

Robyn Taylor won Silver in the 100m with a time of 12.54s and Gold in the 200m with a time of 26.52s.

Charlotte Steele won Silver in the Javelin with a throw of 31.80m and Silver in the Discus with a throw of 29.17m.

Dion Ingram won Bronze in the 400m Hurdles with a time of 67.02s.

Amy Bissett won Silver in the 1500m with a time of 5:17.08s.

 

U20M

Andrew Peck won Gold in the Discus with a throw of 43.51m.

Timothy Chan won Silver in the Triple Jump with a jump of 12.76m.

 

Senior Women

Grace Norman won Gold in the 800m with a time of 2:21.47s.

Chloe Lambert won Gold in the 400m with a time of 55.07s; Gold in the 100m with a time of 12.28s and Gold in the 200m with a time of 25.09s.

Claire Taylor won Silver in the 100m with a time of 13.18s.

Emma Thompson won Bronze in the High Jump with a height of 1.47m.

Hannah Lawlor won Gold in the Pole Vault with a height of 3.50m.

Mhairi Porterfield won Gold in the Shot Putt with a throw of 12.99m and Gold in the Hammer with a throw of 50.19m.

Katie Ord won Silver in the Shot Putt with a throw of 10.07m and Silver in the Hammer with a throw of 48.68m.

Stephanie Lawrie won Bronze in the 1500m with a time of 5:02.25s.

 

Senior Men

Alec Thomas won Gold in the 100m with a time of 10.86s.

Kade Thomas won Silver in the 100m with a time of 10.98s.

Jax Thoirs won Silver in the Long Jump with a jump of 6.77m.

Lewis McGuire won Gold in the High Jump with a height of 2.11m.

Gerry Farrell won Silver in the Discus with a throw of 31.48m.

 

Linda Innes