Wednesday, December 19, 2018

Commonwealth Games 2014

Commonwealth Games 2014

Congratulations to all of our athletes who represented Scotland at the Commonwealth Games and made us all feel very proud.Beth Potter

Jax Thoirs was fourth in the Pole Vault with a height of 5.45m, setting a new Scottish Native Record, breaking the one he set two weeks ago in the Diamond League at Hampden.

Beth Potter was fifth in the 10,000m final in a personal best time of 32.33.36 and 9th in the final of the 5,000m in a personal best time of 15:44.72.  Beth will now go on to represent Team GB at the European Championships.

Susan Partridge was 6th in the Marathon with a time of 2:32.18, just two seconds outside of her personal best.

Ray Bobronicki was 9th in the High Jump final with a height of 2.21m.
 
Dianne Ramsay ran the second leg of the 4 x 400m relay team that set a Native Record for the event with a time of 3:33.91.Juliet and Usain

Congratulations also to our officials who played some key roles in organizing events in track and field, our members who gave their time to support the games as Clydesiders and especially Juliet Gold who landed the best job of them all as kit carrier to Usain Bolt.

It's been great fun but everything returns to normal when we return to Scotstoun on Tuesday the 12th of August.

Scottish Championships

Scottish National Championships

The Scottish National Senior Championships were held at Kilmarnock on Saturday 16th and Sunday 17th August is absolutely atrocious weather conditions with torrential rain and headwinds of up to -7.2 hampering performances.  Very well done to all VP-Glasgow athletes who competed.
 
Notable performances were as follows:-Phillipa Millage
 
Calum Innes was 1st in the 100m with a time of 11.43s (W -6.1).
Diane Ramsay was 1st in the 400m with a time of 55.52s.
Phillipa Millage was 3rd in the 800m with a time of 2.08.04s.
Hazel Ross was 1st in the 100m Hurdles with a time of 14.75 (W -6.2).
Mhairi Patience was 3rd in the 400m Hurdles with a time of 60.73s.
Christopher Watson was 1st in the 800m with a time of 1.56.25s.
Sean Fontana was 1st in the 5000m with a time of 15.07.40s.
David Martin was 1st in the 400m Hurdles with a time of 52.91s.
Mhairi Porterfield was 2nd in the Shot Putt with a throw of 12.74m.

 

National Age Group Championships

National Age Group Championships 23rd and 24th of August

The Championships for U13's to U20's was held at the Aberdeen Sports Village and was well attended by members of VP-Glasgow.

Congratulations to the 17 athletes who returned to Glasgow with hard won medals.

U13 Medal winners:
75m Hurdles (M)          Gavin Wilson                3rd        13.23sMhairi Hendrie
1500m (F)                    Emma Gilmour             2nd        5.10.59s
Discus (F)                     Grace Thompson         1st        22.87m
 
U15 Medal winners:
High Jump (M)               James Stewart            1st        1.70m
Javelin (M)                    Adam Boyle                  3rd        42.84m
 
U17 Medal winners:   
300m (F)                      Jill Cherry                     1st        40.21s
400m Hurdles (M)        Iain Wilson                   3rd        58.77s
Long Jump (M)             Euan Urquhart              3rd        6.29m
Triple Jump (M)            David Wilson                2nd        12.62m
 
U20 Medal Winners:
100m (F)                      Laura McCracken          1st        12.28sAdam Boyle
100m (F)                      Arlene Barr                   2nd        12.34s
800m (F)                      Mhairi Hendry               1st        2.10.87s
800m (M)                     Christopher Boyle        2nd        1.57.24s
400m Hurdles (M)        Patrick Clark                 2nd        59.30s
Shot Putt (F)                Katie Ord                      2nd        10.28m
Shot Putt (F)                Holly Morgan                3rd        9.46m
Discus (F)                     Katie Ord                      3rd        31.85m
High Jump (M)              Marcus Morton             2nd        1.90m