Sunday, October 21, 2018

Masters and Relay Championships

VP-Glasgow athletes had a very successful outing at the recent Masters and Relay Championships which were held at a dry and sunny Grangemouth Stadium on Saturday 11th and Sunday 12th July.     

The Relay medal teams were as follows:-

U13 Girls won Silver in the 3 x 800m Relay in a time of 7.50.31s

U17 Women won Bronze in the 3 x 800m Relay in a time of 7.30.92s

Senior Women “A” and “B” teams won Gold and Silver in the 4 x 100m Relay with times of 49.53s and 52.64 respectively.

U17 Men won Bronze in the 3 x 800m Relay in a time of 6.36.34s

Senior Men “A” team won Gold in the 4 x 100m Relay in a time of 42.72.  The “B” team narrowly missed out on a medal by coming fourth in a time of 45.69s

 

In the Masters Women Championships, Claire Thompson won an impressive 4 Gold medals for the following performances:-

Discus Throw – 29.63m

Shot Putt – 9.65m

3000m – 11.42.34s

1500m – 5.40.61s

 

In the Masters Men’s Championships, Gerry Farrell won Gold in the Discus with a throw of 41.28m and Silver in the Shot Putt with a distance of 10.80m.

Craig Clark made his debut for VP-Glasgow winning Bronze medals in both the 100m and 200m with times of 12.43s and 25.75s respectively.

Very well done to all athletes who took part in the Championships.

Linda Innes

England Athletics Championships

AAA OF ENGLAND U20  U23 CHAMPIONSHIPS, 20-21 JUNE 2015

Ten of our club athletes tested themselves against the best in the country at Bedford and came away with two medals, three pb's and one sb.

Pride of place goes to our medallists. Mhairi Hendry took silver in the U20W 800m in 2:07.92, just 0.55sec behind the winner. Hazel Ross took bronze in the U23W 100m hurdles in a brilliant pb of 13.80, behind crack shots Yasmin Miller and Katarina Johnson Thomson.

We had a strong contingent of five sprinters on show, competing against an incredibly high standard of opponents. Alec Thomas in the U20M sprnts posted a legal pb of 10.82 in 100m heat, but went out in the semi with 10.96. In the 200m he did 21.93 in heat, but his 21.84 in semi made him fastest non qualifier for the final. Ross Maxwell did 10.93 in heat and 10.91 (sb) in his semi. Kade Thomas did a legal pb of 11.04 in heat. Jill Cherry won her U20W 200m heat in 24.62 and was 7th in final in 24.65. Chloe Lambert, U23W, did 12.40 in 100m and 24.60 in 200m heats  

Mhairi Patience was 6th in U23W 400m hurdles was 6th in heat, 64.6secs. Robbie Barr was 8th in U20M 800m heat in 2:00.16.

Hugh Stevenson

 

 

 

 

 

 

SDS Junior Champs

The Scottish Disability Sport Junior Championships were held at a warm and sunny Grangemouth Stadium on Wednesday 3rd June.  Many VP-Glasgow athletes were in attendance representing their schools and there were many medals won and PBS achieved.  Notable performances are listed below.

Darren Carruthers had a very successful day winning medals and achieving PBs in the 3 events which he entered.

100m – 1st in a time of 14.50s; 1500m – 2nd in a time of 5.20.3s; Javelin – 2nd with throw of 15.16m.

Gavin Roberts:  800m – 1st in a time of 2.38.5s (PB); Long Jump – 1st with a jump of 4.01m (PB)

David Mott:  100m – 3rd in a time of 14.60s (PB); Javelin – 1st with a throw of 11.26m (PB)

Sean McCormick:  100m – 2nd in a time of 12.40s (PB); 200m – 1st in a time of 25.80s (PB)

Jack Burrows:  100m – 1st in a time of 12.60s (PB); 200m – 1st in a time of 26.40s (PB)

Andrew Larter:  100m – 1st in a time of 12.90s (PB); 200m – 2nd in a time of 29.00s (PB)

Ryan Cuzen:   400m – 2nd in a time of 66.40s

Hamish Couper:  Javelin – 2nd with a throw of 11.04m

Very well done to all VP-Glasgow athletes who took part on the day.

 

Linda Innes

West District Championships

The West District Championships were held over Friday the 22nd and Saturday the 23rd of May at Kilmarnock.  VP-Glasgow athletes collected a large haul of medals over the two days.

The weather was fair although a headwind of -3.5 affected some of the sprint times.

Sprints

It was a clean sweep in the U20 100m where Alec Thomas was 1st with a time of 11.14s, ahead of Ross Maxwell who finished a close 2nd in a time of 11.17s.  Kade Thomas finished in 3rd place with a time of 11.38s.

Alec Thomas was also 1st in the U20 200m with a time of 22.21s.

Jill Cherry was 1st in the U20 200m with a time of 25.09s.

Chloe Lambert was 1st in the senior 200m with a time of 25.13s and 2nd in the 100m with a time of 12.46s.

A double for David Martin who was 1st in the senior 200m with a time of 22.27s and 1st in the senior 400m with a time of 48.57s.

Jamie Stevenson also collected two medals, he was 2nd in the U15 200m with a time of 24.55s and 3rd in the 100m with a time of 12.66s.

Mhairi Hendry was 1st in the U20 400m with a time of 56.63s.

We had a clean sweep of the medals in the senior 400m where Chloe Lambert was 1st with a time of 55.67s.  She was followed home by Philippa Millage who was 2nd in a time of 56.52s and Andrea Gaffney who was 3rd in a time of 58.07s.

Jumps

David Wilson was 1st in the U20 triple jump with a distance of 12.50m.

Heather Baird was 1st in the U20 high Jump with a height of 1.60m, Marcus Morton was 1st in the U20 high jump with a height of 2.00m and Hazel Blair was 2nd senior in the high jump with a height of 1.55m.

Liam Wynne was 1st in the U17 long jump with a distance of 6.48m, Euan Urquhart was 1st in the U20 long jump with a distance of 6.29m and Emma Scott was 1st in the U15 long jump with a distance of 5.03m.

Middle Distance

Craig Jardine was 1st U20 in the 1500m with a time of 4:02.09, Jamie MacKinnon was 1st in the U17 1500m with a time of 4:14.61 and Rhian Callan was 3rd in the U13 1500m with a time of 5:19.68.

Philippa Millage was 1st in the senior 800m with a time of 2:05.97m and Lucy Cairns was 3rd in the U17 800m with a time of 2:23.45.

Throws

Charlotte Steele was 2nd in the U17 Javelin with a distance of 34.71m and 2nd in the U17 discus with a distance of 29.60m.

Holly Morgan was 1st in the U20 javelin with a distance of 32.49m,  2nd in the shot put with a distance of 9.62m and 2nd in the discus with a distance of 28.33m.

Adam Boyle was 2nd in the U17 javelin with a distance of 48.91m.

Ruairidh Bryce was 1st in the U20 javelin with a distance of 37.46m and 2nd in the discus with a distance of 28.60m.

Robyn Connolly was 2nd in the U17 hammer with a distance of 36.65m.

Mhairi Porterfield was 1st in the senior shot put with a distance of 13.04m while Claire Cameron was 2nd in the senior discus with a distance of 29.80m.

Katie Ord was 1st in the U20 discus with a distance of 31.45m, Paul Wishart was 1st in the senior discus with a distance of 30.85m and Euan Urquhart was 2nd in the U20 discus with a distance of 22.09m.

Hurdles

Bethany Buchanan was 1st in the U20 400m hurdles with a time of 1:07.46 and Paddy Clark was 2nd in the U20 400m hurdles with a time of 59.86s.

Emma Brown was 1st in the senior 100m hurdles with a time of 15.31s and Catriona Cuthbert was 1st in the U17 80m hurdles with a time of 12.49s.

This was a great way to start the season, hopefully more success will follow.  Let me know if I’ve missed any results.

Gordon Innes